Patrik Berger a Vladimír Šmicer – Liverpool (2001)  Finálové klání mezi Liverpoolem a španělským Alavésem, které se v roce 2001 hrálo v Dortmundu, začalo v jednoznačné režii anglického týmu, který se díky trefám Markuse Babela a Stevena Gerrarda dostal po patnácti minutách do dvougólového vedení. V poločase vedl Liverpool 3:1, po pauze sice Španělé srovnali, Robbie Fowler ale vrátil favoritovi vedení. Přesto nakonec rozhodlo až prodloužení. Ve 116. minutě se trefil Delfí Geli z Alavésu, k jeho smůle ale do vlastní branky. Z triumfu se radovali i Patrik Berger a Vladimír Šmicer, kteří se na hřiště dostali ve druhém poločase. Profimedia.cz
 Radek Šírl – Petrohrad (2008)  Na toto období vzpomínají v ruském Petrohradu velice rádi. Nejprve vyhráli Pohár UEFA a následně i Superpohár. Byl u toho i Radek Šírl, kterému se to povedlo jako prvnímu českému fotbalistovi v historii. Zenit ve finále Poháru UEFA, které se hrálo na stadionu Manchesteru City, narazil na skotský Glasgow Rangers. Šírla sice trápily zdravotní problémy, odehrál ale celý zápas a pomohl k výhře 2:0. Profimedia.cz
 Tomáš Hübschman – Šachtar Doněck (2009)  Rok 2009 byl posledním, kdy se Pohár UEFA hrál. Od další sezony ho nahradila Evropská liga. Zároveň to byl rok, ve kterém se v semifinále střetly dva ukrajinské velkokluby - Šachtar Doněck a Dynamo Kyjev. Český reprezentant Tomáš Hübschman během zápasu zahrál nešťastně rukou, dostal žlutou kartu a do bitvy o titul nemohl zasáhnout. Šachtar si ale i bez něj v istanbulském finále poradil s Werderem Brémy, které porazil 2:1 po prodloužení. Hrdinou zápasu se díky bance z 97. minuty stal Jadson. Profimedia.cz
 Tomáš Ujfaluši – Atlético Madrid (2010)  V sezoně 2009/10 zažila premiéru Evropská liga, do jejichž statistik se ihned zapsal český fotbalista. Celou finálovou bitvu mezi Atlétikem Madrid a Fulhamem odehrál bek Tomáš Ujfaluši. Hrdinou zápasu se stal Diego Forlán, který po půlhodině otevřel skóre zápasu a v prodloužení vystřelil výhru pro španělský tým. Ujfaluši a spol. v Hamburku slavili po vítězství 2:1. Na začátku nové sezony Atlético změřilo síly s Interem Milán, který porazilo 2:0 a s Ujfalušim v sestavě získalo také Superpohár. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Došli až na vrchol. 9 českých fotbalistů, kteří vyhráli Pohár UEFA či Evropskou ligu

Petr Čech se stal v roce 2012 teprve čtvrtým českým fotbalistou, který zvedl nad hlavu trofej pro vítěze Ligy mistrů. O rok později tento úspěch napodobil, protože se stal osmým krajanem, který se svým týmem ovládl druhou nejprestižnější klubovou soutěž světa, tedy Evropskou ligu.

Evropská liga se hraje od sezony 2009/10. První ročník s tímto názvem, a zároveň poslední sezona, kdy se ještě hrál Pohár UEFA, mají jedno společné. V obou případech se z trofeje radoval jeden český fotbalista.

Mnozí z českých šampionů se v minulosti radovali díky štěstí v prodloužení nebo až po penaltovém rozstřelu. Jména všech tuzemských fotbalistů, kteří soutěž vyhráli se sedmi různými týmy, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Radoslav Látal a Jiří Němec – Schalke 04 (1997)

Jiří Němec (druhý zprava) patřil k oporám německého Schalke 04. S mužstvem, v němž byl i další Čech Radek Látal, se radoval z vítězství v Poháru UEFA v roce 1997. (Foto: Profimedia.cz)

Rok po stříbrném Euru v Anglii přišla další slavná chvíle českého fotbalu. Postarali se o ni tehdejší reprezentanti Radoslav Látal a Jiří Němec, kteří vybojovali se Schalke vítězství v dramatické bitvě s Interem Milán.

Tehdy se ještě finále hrálo na dva zápasy a ten první vyhrál německý klub doma 1:0. Stejný výsledek se ale zrodil i na San Siru, v prodloužení gól nepadl a rozhodovaly až penalty. Látal už v té době nebyl na hřišti, Němec se v rozhodujícím rozstřelu nepředstavil, Schalke ho ale zvládlo i bez nich a český fotbal se poprvé radoval z vítězství v Poháru UEFA.

Pokračování 3 / 8

Patrik Berger a Vladimír Šmicer – Liverpool (2001)

Patrik Berger (vlevo) a Vladimír Šmicer (vpravo) se radují ze zisku Poháru UEFA v roce 2001. Liverpool zdolal ve finále španělský Alavés. (Foto: Profimedia.cz)

Finálové klání mezi Liverpoolem a španělským Alavésem, které se v roce 2001 hrálo v Dortmundu, začalo v jednoznačné režii anglického týmu, který se díky trefám Markuse Babela a Stevena Gerrarda dostal po patnácti minutách do dvougólového vedení. V poločase vedl Liverpool 3:1, po pauze sice Španělé srovnali, Robbie Fowler ale vrátil favoritovi vedení.

Přesto nakonec rozhodlo až prodloužení. Ve 116. minutě se trefil Delfí Geli z Alavésu, k jeho smůle ale do vlastní branky. Z triumfu se radovali i Patrik Berger a Vladimír Šmicer, kteří se na hřiště dostali ve druhém poločase.

Pokračování 4 / 8

Radek Šírl – Petrohrad (2008)

Navzdory zdravotním problémům odehrál český fotbalista Radek Šírl v dresu Zenitu Petrohrad finále Poháru UEFA v roce 2008. Na jeho konci se radoval z vítězství. (Foto: Profimedia.cz)

Na toto období vzpomínají v ruském Petrohradu velice rádi. Nejprve vyhráli Pohár UEFA a následně i Superpohár. Byl u toho i Radek Šírl, kterému se to povedlo jako prvnímu českému fotbalistovi v historii.

Zenit ve finále Poháru UEFA, které se hrálo na stadionu Manchesteru City, narazil na skotský Glasgow Rangers. Šírla sice trápily zdravotní problémy, odehrál ale celý zápas a pomohl k výhře 2:0.

Pokračování 5 / 8

Tomáš Hübschman – Šachtar Doněck (2009)

V roce 2009 se radoval z trofeje pro vítěze Evropské ligy i český fotbalista Tomáš Hübschman (vlevo). (Foto: Profimedia.cz)

Rok 2009 byl posledním, kdy se Pohár UEFA hrál. Od další sezony ho nahradila Evropská liga. Zároveň to byl rok, ve kterém se v semifinále střetly dva ukrajinské velkokluby - Šachtar Doněck a Dynamo Kyjev.

Český reprezentant Tomáš Hübschman během zápasu zahrál nešťastně rukou, dostal žlutou kartu a do bitvy o titul nemohl zasáhnout. Šachtar si ale i bez něj v istanbulském finále poradil s Werderem Brémy, které porazil 2:1 po prodloužení. Hrdinou zápasu se díky bance z 97. minuty stal Jadson.

Pokračování 6 / 8

Tomáš Ujfaluši – Atlético Madrid (2010)

Vítězný taneček Tomáše Ujfalušiho. Atlético Madrid se právě stalo vítězem historicky prvního ročníku Evropské ligy. (Foto: Profimedia.cz)

V sezoně 2009/10 zažila premiéru Evropská liga, do jejichž statistik se ihned zapsal český fotbalista. Celou finálovou bitvu mezi Atlétikem Madrid a Fulhamem odehrál bek Tomáš Ujfaluši.

Hrdinou zápasu se stal Diego Forlán, který po půlhodině otevřel skóre zápasu a v prodloužení vystřelil výhru pro španělský tým. Ujfaluši a spol. v Hamburku slavili po vítězství 2:1. Na začátku nové sezony Atlético změřilo síly s Interem Milán, který porazilo 2:0 a s Ujfalušim v sestavě získalo také Superpohár.

Pokračování 7 / 8

Petr Čech - Chelsea (2013)

Zklamání z vyřazení v Lize mistrů je zapomenuto. Chelsea s Petrem Čechem si spravila chuť ve finále Evropské ligy. (Foto: Profimedia.cz)

Bylo to pro fanoušky Chelsea obrovské zklamání, když se jejich tým v sezoně 2012/13 neprobojoval do vyřazovací fáze Ligy mistrů. Museli se smířit s faktem, že Blues budou hrát jen „podřadnou“ Evropskou ligu. A navíc pod vedením nenáviděného trenéra Rafaela Beniteze, který vystřídal oblíbeného Roberta Di Mattea, jehož dost nepochopitelně odvolal z funkce majitel klubu Roman Abramovič.

Také Petr Čech byl z vyřazení z nejprestižnější klubové soutěže rozčarovaný, ale zároveň novinářům tvrdil, že je to pro mužstvo nová výzva. Nakonec to tak celek kolem Lamparda a Terryho opravdu vzal a jistě dokráčel až do finále, v němž porazil Benfiku Lisabon. Český gólman pomohl k zisku poháru spolehlivým výkonem a po zápase se mohl radovat z třinácté klubové trofeje ve své kariéře.

Pokračování 8 / 8

Tomáš Vaclík - FC Sevilla (2020)

Tomáš Vaclík je zatím posledním českým fotbalistou, který zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Evropské ligy. Finálové utkání však na hřišti nestrávil. (Foto: Profimedia.cz)

Tomáš Vaclík vyměnil v létě roku 2018 švýcarskou soutěž za Španělsko a stal se posilou Sevilly, která za něho poslala do Basileje v přepočtu téměř 160 milionů korun. Český brankář se okamžitě stal novou jedničkou ambiciózního týmu a tuto roli z rukou dlouho nepustil. Přišel o ni až na konci sezony 2019/20, kdy se zranil a svůj post přepustil marockému gólmanovi Jasínu Bunúovi, který pak také vychytal vítězství ve finále Evropské ligy. Vaclík se však pod triumf podepsal také - na cestě za cenným pohárem odchytal dvě utkání.